Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
This practical USB adapter cable provides a quick and easy way to connect a mouse, keyboard, USB-stick, etc. to the micro USB port every smart phone or tablet or other device with OTG support. The cable converts the USB micro-B port of your phone or tablet into a standard female USB A port, thus allowing you to connect portable HDD's, memory sticks, mice, keyboards and other peripherals.
| Vendor Homepage | gmb.nl/item.aspx?id=8567 |
| Unit Box Height | 0.09 |
| Unit Box Length | 0.125 |
| Unit Box Width | 0.015 |
| Product Type | Cable |
| Length | 0.15 m |
| Connectors | USB 2.0-A female and USB micro-B male |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0001688 cubm |
| Product Net Weight | 0.007 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.013 kg |