Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
USB 3.1 Type-C to Type-A Cable 10Gbps PD 60W M/M 1m/3.28ft.
CAC-1523 The Club 3D USB 3.1 Type-C to USB Type-A cable connects your Notebook, Tablet or Phone with USB Type-C output to your favorite existing Peripherals, Accessories and Chargers featuring the common USB Type-A plug. It enables Data and Power over a single cable and both ways.
This cable supports USB 3.1 Gen 2. SuperSpeed+ data up to 10Gbps and up to 3A output or a maximum charging capacity of 60 Watts for charging or powering your USB Type-C enabled Notebook, Tablet or Smartphone.
| Vendor Homepage | www.club-3d.com/en/detail/2354/usb_3.1_type_c_to_type_a_cable_10gbps_pd_60w_m-m_1m-3.28ft/ |
| Unit Box Height | 0.18 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| Model | CAC-1523 |
| USB/Lightning cable type | USB to USB-C |
| Product Type | Cable |
| Cable length | 1m |
| Connectors | USB Type-C Male - USB Type-A Male |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001174 cubm |
| Product Net Weight | 0.051 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.09 kg |