Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
USB 3.0 AM to CM cable
SuperSpeed: data transfer rate up to 600 MBps
Suitable for fast data synchronisation and charging (up to 3A/36W)
Moulded connectors with integrated strain relief
Gold plated contacts
| Summary | Gembird CCP-USB3-AMCM-1M. Cable length: 1 m. Connector 1: USB C, Connector 2: USB A, USB version: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Connector gender: Male/Male, Connector contacts plating: Gold, Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=8648 |
| Unit Box Height | 0.013 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Width | 0.055 |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 85 g |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector gender | Male/Male |
| Maximum data transfer rate | 600 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Output current (max) | 3 A |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 48 g |
| Package width | 10 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Model name | CCP-USB3-AMCM-1M |
| Units per Shipping Box | 200 |
| Unit Calculated Volume | 0.0001846 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.05 kg |