Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Club 3D CAC-1535 is an USB Type C to USB Type C Bi-directional Active Cable with a Re-timer chipset for enhancing Video, Data and Power that reaches up to 5 meters / 16.40ft . For video its compatible with DP1.4 standards with a theoretical resolution of up to 8K@60Hz. For data it is compatible with USB3.2 Gen 2 with a maximum of 10Gbps of data transmission and for power it is capable of delivering a max of 60W (20V/3A) PD Charging.
This cable combines video,data and power functions for connecting USB Type C PC or mobile device to a USB Type C display/VR/HardDrive/
Dock/PD charger. In addition this cable is bidirectional which makes it
simple to use. Please make sure that the devices connected support DisplayPort™ Alt Mode Functions.
Note: It works with devices that support DisplayPort Alt mode 1.4, its downwards compatible, specification is limited to devices capability.
| Summary | CLUB3D USB 3.2 Gen2 Type C to C Active Bi-directional Cable 8K60Hz M/M 5m/16.4ft. Cable length: 5 m. Connector 1: USB C, Connector 2: USB C, USB version: USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), Maximum data transfer rate: 10 Gbit/s, Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2507/usb_3.2_gen2_type_c_to_c_active_bi_directional_cable_8k60hz_m-m_5m-16.4ft/ |
| Unit Box Height | 0.035 |
| Unit Box Length | 0.21 |
| Unit Box Width | 0.21 |
| Cable length | 5 m |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 12.5 x 28 x 8 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 12.5 x 28 x 8 mm |
| Weight | 282 g |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s, 10000 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Output current (max) | 3 A |
| Output voltage | 20 V |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 362 g |
| Package width | 210 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certification | ROHS, FCC, CE EMI |
| Paper/cardboard packaging weight | 70 g |
| Plastic packaging weight | 9 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 350 g |
| Total plastic packaging weight | 45 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model name | USB 3.2 Gen2 Type C to C Active Bi-directional Cable 8K60Hz M/M 5m/16.4ft |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001543 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.39 kg |