-
−10%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Vention TRC. Cable length: 2 m. Connector 1: USB C, Connector 2: USB C, USB version: USB 2.0, Maximum data transfer rate: 0.48 Gbit/s, Connector contacts plating: Nickel, Product colour: Blue |
| Vendor Homepage | ventiontech.com |
| Unit Box Height | 0.135 |
| Unit Box Length | 0.02 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Cable length | 2 m |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC),Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable type | Round cable |
| Compatible products | Nintendo Switch / Mac book / IPad pro |
| Conductor material | Tinned copper |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Fast charging | Yes |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Blue |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| USB version | USB 2.0 |
| Output current (max) | 3 A |
| Output voltage | 20 V |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Model name | TRC |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00027 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.07 kg |