Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Club 3D CAC-1517 is a DisplayPort™ signal converter. The USB 3.1 Type C
Cable to DisplayPort™ 1.2 UHD Adapter is the easiest solution for connecting
your USB 3.1 Type C source device featuring DisplayPort™ Alternate Mode to a
DisplayPort™ 1.2 enabled (Ultra) High Definition Monitor, Television or Projector.
Powered by the USB Type C port, the adapter requires no external power
and is ideal for use with the latest notebooks / MacBook (pro) and Tablets.
Supports up to 4K UHD Resolution at 60Hz and AMD FreeSync.
The USB 3.1 Type C Cable to DisplayPort™ 1.2 UHD Adapter supports (U)HD
resolutions up to 4K UHD @ 60Hz for a clear, sharp picture. The support for
60 frames per second provides exceptionally smooth video. Use the adapter
to play games, view video or browse the internet from your USB 3.1 Type-C
enabled device on a (Ultra) High Resolution monitor or TV. Supporting up to
8 channels of audio, the adapter provides high-definition digital audio and
video. Does not support Dual Mode DisplayPort™ (DP++)
Compatible with all Operating Systems
The USB 3.1 Type C Cable to DisplayPort™ 1.2 UHD Adapter supports all USB
3.1 Type-C devices with DisplayPort™ ALT mode and operating systems, including
Apple OS X, Windows 7, 8.1 and 10 and Google Chrome OS.
Please refer to your device's user manual to confirm the specification and
functionality of the USB-C port.
| Summary | CLUB3D USB 3.1 Type C Cable to DisplayPort 1.2 UHD Adapter. Cable length: 1.2 m, Connector 1: USB Type C, Connector 2: Displayport 1.2. Compliance certificates: RoHS, Certification: FCC, ROHS, CE. Plastic packaging weight: 6 g, Paper/cardboard packaging weight: 47 g. Weight: 47 g, Width: 1200 mm, Depth: 22 mm. Package width: 145 mm, Package depth: 45 mm, Package height: 145 mm |
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/index.php/products/reader.en/product/usb-31-type-c-cable-to-displayport-12-uhd-adapter-12-m-394-ft.html |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| Cable length | 1.2 m |
| Connector 1 | USB Type C |
| Connector 1 form factor | straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | Displayport 1.2 |
| Connector 2 gender | Male |
| Converter type | Active video converter |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080)/3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p/2160p |
| Certification | FCC, ROHS, CE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Paper/cardboard packaging weight | 47 g |
| Plastic packaging weight | 6 g |
| Depth | 22 mm |
| Height | 10 mm |
| Weight | 47 g |
| Width | 1200 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 145 mm |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model | CAC-1517 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009461 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.1 kg |