Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
DisplayPort (male) to VGA (male) adapter cable
Supports any VGA monitor or beamer
No additional power supply, software or drivers needed
| Summary | Gembird CCP-DPM-VGAM-6. Cable length: 1.8 m, Connector 1: VGA (D-Sub), Connector 2: DisplayPort. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, ISO 9002. Weight: 8 g, Width: 22 mm, Depth: 41 mm. Package width: 180 mm, Package depth: 280 mm, Package height: 30 mm. Quantity per pack: 1 pc(s) |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=9844 |
| Unit Box Height | 0.02 |
| Unit Box Length | 0.112 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| Cable length | 1.8 m |
| Colour depth | 24 bit |
| Connector 1 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 2 gender | Male |
| Country of origin | China |
| Data transfer rate | 10.8 Gbit/s |
| DisplayPort version | 1.1 |
| Maximum resolution | 2048 x 1536 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, ISO 9002 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Depth | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | 8 g |
| Width | 22 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 160 g |
| Package width | 180 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 15750 g |
| Master (outer) case height | 320 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 3 |
| Unit Calculated Volume | 0.0008213 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.173 kg |