Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Displayport (male) to HDMI (type A Male) cable
Can convert signal from DisplayPort into HDMI (cable is not bi-directional)
Integrated IC in connector
| Summary | Gembird DisplayPort - HDMI, 1m. Cable length: 1 m, Connector 1: DisplayPort, Connector 2: HDMI Type A (Standard). Compliance certificates: RoHS. Weight: 120 g. Package width: 150 mm, Package depth: 200 mm, Package height: 30 mm |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=7999 |
| Unit Box Height | 0.019 |
| Unit Box Length | 0.1 |
| Unit Box Width | 0.106 |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 120 g |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 99 g |
| Package width | 150 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Units per Shipping Box | 100 |
| Unit Calculated Volume | 0.0003121 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.061 kg |