Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Displayport to HDMI cable: can convert signal from DisplayPort into HDMI (cable is not bi-directional)
Integrated IC in connector
Durable nylon braiding and premium metal connectors
Gold plated connectors for perfect image quality
| Summary | Gembird CC-DP-HDMI-4K-6. Cable length: 1.8 m, Connector 1: DisplayPort, Connector 2: HDMI Type A (Standard). Weight: 138 g. Package width: 100 mm, Package depth: 160 mm, Package height: 20 mm |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=11899 |
| Unit Box Height | 0.1 |
| Unit Box Length | 0.185 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Country of origin | China |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 3860 x 2160 pixels |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 3860 x 2160 |
| Weight | 138 g |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 152 g |
| Package width | 100 mm |
| Units per Shipping Box | 100 |
| Unit Calculated Volume | 0.001055 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.11 kg |