Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Displayport (male) to HDMI (type A Male) cable
Can convert signal from DisplayPort into HDMI (cable is not bi-directional)
Integrated IC in connector
| Summary | Gembird CC-DP-HDMI-10M. Cable length: 10 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 2: DisplayPort. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE. Package width: 160 mm, Package depth: 160 mm, Package height: 40 mm. Cable colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=9811 |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.17 |
| AWG wire size | 28 |
| Cable length | 10 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 2 form factor | straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 627 g |
| Package width | 160 mm |
| Cable colour | Black |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001445 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.51 kg |