Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Premium DisplayPort AOC cable
Supports video resolutions up to 8K at 60 Hz
Fiber optic cable is highly resistant to EMI and RFI interference
Premium metal connectors
Gold plated connectors for perfect image quality
Compatible with all devices that support DisplayPort
| Summary | Gembird CC-DP8K-AOC-5M. Cable length: 5 m, Connector 1: DisplayPort, Connector 2: DisplayPort. Cable diameter: 4.5 mm. Package width: 183 mm, Package depth: 174 mm, Package height: 50 mm |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=12881 |
| Unit Box Height | 0.175 |
| Unit Box Length | 0.18 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| Cable length | 5 m |
| Cable material | Fiber optic |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector housing material | Metal |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Product colour | Black |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 293 g |
| Package width | 183 mm |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.002165 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.315 kg |