Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
DisplayPort digital audio/video interface cable
Supports video resolutions up to 4K UHD (3840x2160) at 60 Hz and up to 8 audio channels
Self-locking connectors with practical release button for easy unlocking
High quality connectors, conductors and cable shielding provide superior cable performance and reliable connectivity
| Summary | Gembird CC-DP2-6-W. Cable length: 1.8 m, Connector 1: DisplayPort, Connector 2: DisplayPort. Compliance certificates: CE, RoHS. Weight: 142 g. Package width: 140 mm, Package depth: 200 mm, Package height: 25 mm |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=12934 |
| Unit Box Height | 0.02 |
| Unit Box Length | 0.19 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| 3D | Yes |
| Bandwidth | 17280 MB/s |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable type | Round cable |
| Channels quantity | 8 channels |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 form factor | straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 1 lockable | Yes |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 2 form factor | straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 2 lockable | Yes |
| Data transfer rate | 17.28 Gbit/s |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.3 |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Weight | 142 g |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package weight | 99 g |
| Package width | 140 mm |
| Manual | Yes |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000532 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.1 kg |