Godox MoveLink Mini UC Kit 1 is a wireless audio system that includes a dual-channel receiver and a clip-on transmitter with an omnidirectional microphone. It offers extensive connectivity options, operates at 2.4 GHz, and provides a range of up to 100 meters for audio recording on DSLR cameras, audio recorders, and iOS devices.
Godox MoveLink Mini UC Kit 1 is a wireless audio system that includes a dual-channel receiver and a clip-on transmitter with an omnidirectional microphone. It offers extensive connectivity options, operates at 2.4 GHz, and provides a range of up to 100 meters for audio recording on DSLR cameras, audio recorders, and iOS devices.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Godox MoveLink Mini UC Kit 1 is a wireless audio system that includes a dual-channel receiver and a clip-on transmitter with an omnidirectional microphone. It offers extensive connectivity options, operates at 2.4 GHz, and provides a range of up to 100 meters for audio recording on DSLR cameras, audio recorders, and iOS devices.
Features | |
|---|---|
| Product type | Wireless sound system |
| Brand | Godox |
| Model | MoveLink Mini UC Kit 1 |
Specifications | |
| Operating frequency | 2.4 GHz |
| Maximum operating range | 100 m / 328.1 ft |
| Dynamic range | 90 dBA |
| Signal-to-noise ratio (SNR) | 65 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | > 5% |
Receiver specifications | |
| Audio channels | 2 |
| Audio I/O | 1 x 1/8" / 3.5mm TRS female input, 1 x 1/8" / 3.5mm TRRS female input |
| Audio gain range | 33 to 43 dB |
| Battery life | About 8 hours |
Transmitter specifications | |
| Battery life | About 6 hours |
| Synchronization method | 2.4 GHz QPSK |
Microphone specifications | |
| Polar diagram | Omnidirectional |
| Maximum SPL | 110 dB SPL |
Included accessories | |
| Included items |
|