The Mini DisplayPort to HDMI converter supports resolutions up to 1920x1080@60Hz with 4.45Gbps bandwidth. It has a passive design and is compatible with HDCP 1.4 and 2.2.
The Mini DisplayPort to HDMI converter supports resolutions up to 1920x1080@60Hz with 4.45Gbps bandwidth. It has a passive design and is compatible with HDCP 1.4 and 2.2.
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
The Mini DisplayPort to HDMI converter supports resolutions up to 1920x1080@60Hz with 4.45Gbps bandwidth. It has a passive design and is compatible with HDCP 1.4 and 2.2.
Features | |
|---|---|
| Product type | Adapter |
| AV interface | Mini DisplayPort to HDMI® |
| Interface standard | DisplayPort 1.1, HDMI® 1.4 |
Specifications | |
| Supported bandwidth | 4.45Gbps |
| Maximum input resolution | 1920x1080@60Hz |
| Maximum output resolution | 1920x1080@60Hz |
| Chipset | NXP PTN3361 |
| HDCP support | HDCP 1.4, HDCP 2.2 |
| Supported audio | Audio transmission if the mDP port supports audio output |
| Special features | Passive transducer |
Interfaces | |
| Input | Mini DisplayPort (Male) |
| Output | HDMI® Type A (Female) |
Physical properties | |
| Dimensions (approximate) | 18.9x11x9.3mm (0.71x0.43x0.37in), 44.7x44.6x15mm (1.76x1.76x0.59in) |
| Cable length | 180mm (7.09in) |
| Housing material | ABS |
| Shell material | PVC |
| Shell diameter | 5.5mm (0.22in) |
| Minimum bending radius | 33mm (1.3in) |
| Net weight | 0.017kg (0.06lb) |
| Working temperature | -20°C to 40°C (-4°F to 104°F) |
| Storage temperature | -40°C to +80°C (-40°F to 176°F) |
| Humidity | 20 - 90% RH (non-condensing) |
| Color | Black |
Miscellaneous | |
| Packaging type | Poly bag |
| Package dimensions | 176x194x20mm (6.93x7.64x0.79in) |
| Total weight | 0.034kg (0.08lb) |
| Product compliance | CE, UKCA, FCC, RoHS, REACH, California Prop. 65 |