- In stock
Connects Mini DisplayPort to HDMI, DVI or VGA displays, supporting a maximum resolution of 3840x2160 at 30Hz. Also supports HDCP 1.4 and has a bandwidth of 10.8Gbps.
Connects Mini DisplayPort to HDMI, DVI or VGA displays, supporting a maximum resolution of 3840x2160 at 30Hz. Also supports HDCP 1.4 and has a bandwidth of 10.8Gbps.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Connects Mini DisplayPort to HDMI, DVI or VGA displays with a maximum output resolution of 3840x2160 30Hz. Supports HDCP 1.4 and has a bandwidth of 10.8Gbps.
Features | |
|---|---|
| Product type | Adapter |
| Model | Mini DisplayPort 1.2 to HDMI, VGA DVI-D Active Adapter Converter |
Specifications | |
| AV interface | DisplayPort to HDMI®, VGA, DVI |
| Interface standard | DisplayPort 1.1, HDMI® 1.4, VGA, DVI-D |
| Supported bandwidth | 10.8Gbps |
| Maximum input resolution | 3840x2160@30Hz |
| Maximum output resolution |
|
| Chip | Paradetech PS8339 |
| HDCP support | HDCP 1.4 |
| Supported audio | HDMI® transmission |
Connectors | |
| Input | Mini DisplayPort Male |
| Output |
|
Physical properties | |
| Dimensions (approximate) | 60x60x16.4mm (2.36x2.36x0.65in) |
| Cable length | 200mm (7.87in) |
| Housing material | ABS |
| Shell material | PVC |
| Shell diameter | 5mm (0.2in) |
| Net weight | 0.053kg (0.12lb) |
| Working temperature | 0°C - 70°C (32°F - 158°F) |
| Storage temperature | -20°C - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Humidity | 10 - 85% RH (non-condensing) |
| Color | White |
Additional information | |
| Product compliance | CE, FCC, RoHS REACH |