This Mini DisplayPort to HDMI cable allows you to connect a Mini DisplayPort device to an HDMI display, supporting resolutions up to 3840x2160 at 30Hz. The 1-meter cable has gold-plated connectors for better signal quality.
This Mini DisplayPort to HDMI cable allows you to connect a Mini DisplayPort device to an HDMI display, supporting resolutions up to 3840x2160 at 30Hz. The 1-meter cable has gold-plated connectors for better signal quality.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Connects a Mini DisplayPort device to an HDMI display with a maximum resolution of 3840x2160 at 30Hz. The cable is 1 meter long and features gold-plated connectors for better signal quality.
Features | |
|---|---|
| Product type | Adapter cable |
| Model | 1m Mini DisplayPort to HDMI |
Specifications | |
| Connector A | Mini DisplayPort male |
| Connector B | HDMI® Type A female |
| Housing | PVC |
| Connector coating | Gold plated |
| Pin construction | Copper |
| Pine coating | Gold plated |
| Dimensions (Mini DisplayPort) | 17.8 x 10.8 x 7.9 mm |
| Dimensions (HDMI®) | 37.5 x 20.5 x 10.5 mm |
| Cable length | 1m (3.28ft) |
| Standard | HDMI® 1.4, DisplayPort 1.2 |
| Color | Black |
| Shell diameter | 4.8 mm |
| Shell material | PVC |
| Wire material | Tinned copper |
| Wire thickness | 32AWG |
| Protection | Aluminum mesh 85% |
| Facilitating bandwidth | 10.2 Gbps |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 @ 30Hz |
| Operating temperature | 0°C - 45°C |
| Safety temperature | -10°C - 80°C |
Safety warning | |
| Use this product only for its intended purpose to avoid damage to connected devices. | |