This adapter connects one HDMI device to a VGA display, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60Hz. It features an HDMI Type A Male input and a VGA Female output.
This adapter connects one HDMI device to a VGA display, supporting a maximum resolution of 1920x1200@60Hz. It features an HDMI Type A Male input and a VGA Female output.
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
Connects one HDMI device to a VGA display with a maximum resolution of 1920x1200@60Hz. Has an HDMI Type A Male input and a VGA Female output.
Features | |
|---|---|
| Product type | HDMI to VGA Converter |
| AV interface | HDMI® to VGA |
| Interface standard | HDMI®, VGA |
Specifications | |
| Supported tape | 180MHz |
| Maximum input resolution | 1920x1200 |
| Chipset | ITE6693 |
| Working temperature | 0°C - 70°C (32°F - 158°F) |
| Storage temperature | -10°C - 80°C (14°F - 176°F) |
| Humidity | 5 - 90% RH (non-condensing) |
Connectors | |
| Input connector | HDMI® Type A Male |
| Output connector | VGA Female |
Physical properties | |
| Dimensions | 41 x 45 x 15.5 mm (1.61 x 1.77 x 0.6 in) |
| Cable length | 160 mm (6.3 in) |
| Housing material | ABS |
| Shell material | PVC |
| Net weight | 0.039 kg (0.08 lb) |
| Color | Black |
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose to ensure safety and functionality. | |