Connects one HDMI source to DisplayPort with a maximum resolution of 3840x2160 at 30Hz. Supports 7.1 LPCM digital audio and has a bandwidth of 10.2Gbps.
Connects one HDMI source to DisplayPort with a maximum resolution of 3840x2160 at 30Hz. Supports 7.1 LPCM digital audio and has a bandwidth of 10.2Gbps.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Connects one HDMI source to DisplayPort with a maximum resolution of 3840x2160 at 30Hz. Supports 7.1 LPCM digital audio and has a bandwidth of 10.2Gbps.
Features | |
|---|---|
| Product type | Adapter |
| Model | HDMI to DisplayPort converter |
Specifications | |
| AV interface | HDMI® to DisplayPort |
| Interface standard | HDMI® / DisplayPort 1.1 |
| Supported bandwidth | 10.2Gbps |
| Maximum input resolution | 3840x2160@30Hz 4:4:4 8bit |
| Maximum output resolution | 3840x2160@30Hz 4:4:4 8bit |
| Chipset | STDP2600 |
| HDCP support | HDCP 1.3 |
| Supported audio | 7.1 LPCM digital audio up to 192kHz 24bit |
Connectors | |
| Input | HDMI® Type A Female |
| Output | DisplayPort Male |
Physical properties | |
| Dimensions (approximate) | 40x45x15mm (1.57x1.77x0.59in) |
| Cable length | 150mm (5.91in) |
| Housing | PVC |
| Net weight | 0.028kg (0.06lb) |
| Working temperature | -20°C - 85°C (-4°F - 185°F) |
| Safety temperature | -20°C - 85°C (-4°F - 185°F) |
| Humidity | 20 - 95% RH (non-condensing) |
| Color | White |
Safety warning | |
| Use the product only for its intended purpose to avoid damage or injury. | |