- In stock
The 1m DisplayPort to HDMI adapter cable supports a maximum resolution of 4096x2160 at 60Hz with HDR. It features 24K gold-plated connectors and 18Gbps bandwidth.
The 1m DisplayPort to HDMI adapter cable supports a maximum resolution of 4096x2160 at 60Hz with HDR. It features 24K gold-plated connectors and 18Gbps bandwidth.
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 3
business days
The 1m DisplayPort to HDMI adapter/cable supports a maximum resolution of 4096x2160 at 60Hz with HDR. It features 24K gold-plated connectors and 18Gbps bandwidth.
Features | |
|---|---|
| Product type | Adapter |
| Model | 1m Display Port to HDMI Adapter |
Specifications | |
| Connector A | DisplayPort Male |
| Connector B | HDMI® Type A Male |
| Housing | ABS |
| Connector coating | 24K gold 1µm |
| Pin construction | Brass |
| Pin coating | 24K gold 3µm |
| DisplayPort dimensions | 36x20x7.5mm (1.42x0.79x0.3in) |
| HDMI® dimensions | 45.1x21.8x12.2mm (1.78x0.86x0.48in) |
| Cable length | 1m (3.28ft) |
| Cable standard | HDMI®, DisplayPort 1.2 |
| Cable color | Black |
| Cable type | Round |
| Shell diameter | 5mm (0.2in) |
| Shell material | PVC |
| Wire material | Leaded copper |
| Wire thickness | 32AWG |
| Protection | Copper mesh, 85% AL/MG coating |
Technical data | |
| Supported bandwidth | 18Gbps |
| Maximum resolution | 4096x2160@60Hz 4:4:4 8bit, 4096x2160@60Hz 4:2:2 12bit |
| Nominal attenuation |
|
| Minimum bending radius | 60mm (2.36in) |
| Working temperature | -20°C - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Storage temperature | -25°C - 85°C (-13°F - 185°F) |
Additional information | |
| Packaging type | Polyethylene bag |
| Product compliance | CE, FCC, RoHS REACH, California Proposition 65 |