- In stock
The 2-meter DisplayPort 1.4 extension cable allows you to extend the connection between a DisplayPort source and a DisplayPort display. It supports a maximum resolution of 7680x4320 at 60Hz and a bandwidth of 32.4Gbps.
The 2-meter DisplayPort 1.4 extension cable allows you to extend the connection between a DisplayPort source and a DisplayPort display. It supports a maximum resolution of 7680x4320 at 60Hz and a bandwidth of 32.4Gbps.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The 2-meter DisplayPort 1.4 extension cable allows you to extend the connection between a DisplayPort source and a DisplayPort display. It supports a maximum resolution of 7680x4320 at 60Hz and a bandwidth of 32.4Gbps.
Features | |
|---|---|
| Product type | DisplayPort extension cable |
| Length | 2m (6.561ft) |
| Standard | DisplayPort 1.4 |
| Color | Black |
Specifications | |
| Maximum resolution | 7680x4320@60Hz |
| Supported bandwidth | 32.4Gbps |
| Connector A | DP Male |
| Connector B | DP Female |
| Shell | PVC |
| Cable material | Copper |
| Armor | Aluminum magnesium braid 85% |
| Working temperature | -10°C to 80°C (14°F to 176°F) |
| Storage temperature | -20°C to 85°C (-4°F to 185°F) |
Additional information | |
| Connector coating | Gold |
| Pin construction | Copper |
| Minimum bending radius | 70mm (2.76in) |