- New
PreSonus Eris Pro Sub10 - a powerful active subwoofer with a 25.4 cm (10") element, providing deep sounds from 20 to 200 Hz and 170 W RMS power, ideal for professional audio processing.
PreSonus Eris Pro Sub10 - a powerful active subwoofer with a 25.4 cm (10") element, providing deep sounds from 20 to 200 Hz and 170 W RMS power, ideal for professional audio processing.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The PreSonus Eris Pro Sub10 is a high-performance active subwoofer designed for professional audio applications. Featuring a 25.4 cm (10") woofer driver, it generates a maximum sound pressure level of up to 113 dB.
Dimensions: 320 mm wide, 400 mm high, 406 mm deep, weight 16.8 kg.
Features | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Diaphragm material | Glass composite |
| On/off switch | Yes |
Weight and dimensions | |
| Width | 320mm |
| Height | 400mm |
| Depth | 406 mm |
| Weight | 16.8 kg |
Ports and interfaces | |
| 6.35 mm (1 4-inch) input | 2 |
| Line inputs (RCA) | 2 |
| XLR output | 3 |
| XLR input | Yes, 2x |
| 6.35 mm (1 4-inch) output | 3 |
Subwoofer | |
| Woofer driver diameter (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Max SPL | 113 dB |
| Subwoofer frequency range | 20 - 200 Hz |
| Subwoofer RMS power | 170W |
| Subwoofer type | Active subwoofer |