-
−53%
Acefast cable MFI USB Type C - Lightning 1.2m, 30W, 3A black (C2-01 black)
Acefast cable MFI USB Type C - Lightning 1.2m, 30W, 3A black (C2-01 black)
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
8 - 16
business days
Acefast cable MFI USB Type C - Lightning 1.2m, 30W, 3A (C2-01)
Acefast USB Type C - Lightning cable for charging and data transfer. It is designed for Apple devices with a Lightning connector. It is 120 cm long and is designed to work with a current of 30W and 3A. It is compatible with Power Delivery fast charging. It has an MFI (Maide For iPhone) certificate, so the phone will not display a message about a non-genuine accessory.
Specification
The most important advantages
| Gamintojas | Acefast |
| Producent code | C2-01-C-L black |
| Product packaging depth in cm | 10 cm. |
| Product packaging height in cm | 16 cm. |
| Product packaging width in cm | 16,2 cm. |
| Connector type | USB-C (męski), Lightning (male) |
| Length | 1.2 m |
| Maximum current | 3 A |
| Maximum power | 30 W |
| Package | Box |
| Cable functionality | Data transfer, Charging |
| USB standard | USB 2.0 Hi-Speed (USB 480 Mbps) |
| Fast charging standard | PD (Power Delivery) |
| Additional features | With MFi certification (Made For iPhone) |
| Color | Black |
| Waga gabarytowa w gramach | 426.67 g. |