-
−64%
Acefast C2-03-CC USB-C - USB-C PD QC cable 60W 3A 480Mb/s 1.2m - white
Acefast C2-03-CC USB-C - USB-C PD QC cable 60W 3A 480Mb/s 1.2m - white
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
8 - 16
business days
Acefast cable USB Type C - USB Type C 1.2m, 60W (20V/3A) (C2-03)
USB Type C - USB Type C cable for charging and data transfer by Acefast. It is intended for devices with a USB Type C connector. It is 120 cm long and can operate with a current of 60W and 3A. Enables fast charging using Power Delivery technology. It can be used to power notebooks with a USB Type C connector that need up to 60W of power (check the specifications of your laptop).
Specification
The most important advantages
| Gamintojas | Acefast |
| Producent code | C2-03-C-C white |
| Product packaging depth in cm | 2,5 cm. |
| Product packaging height in cm | 14 cm. |
| Product packaging width in cm | 10 cm. |
| Connector type | USB-C (męski) |
| Length | 1.2 m |
| Maximum current | 3 A |
| Maximum power | 60 W |
| Package | Box |
| Cable functionality | Data transfer, Charging |
| USB standard | USB 2.0 Hi-Speed (USB 480 Mbps) |
| Fast charging standard | PD (Power Delivery), QC (Qualcomm Quick Charge) |
| Color | White |
| Waga gabarytowa w gramach | 46.67 g. |
| Compatibility with iPhone 15 and newer models | Yes |