- New
The Ubiquiti UACC-CABLE-PATCH-OUTDOOR-3M-W is a 3-meter Cat5e network cable with S/UTP shielding and stranded copper wires. It has male RJ-45 connectors on both ends and operates in temperatures from -40 to 80 °C.
The Ubiquiti UACC-CABLE-PATCH-OUTDOOR-3M-W is a 3-meter Cat5e network cable with S/UTP shielding and stranded copper wires. It has male RJ-45 connectors on both ends and operates in temperatures from -40 to 80 °C.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Ubiquiti UACC-CABLE-PATCH-OUTDOOR-3M-W is a 3 meter long Cat5e network cable with S/UTP armor and stranded copper wires. It features male RJ-45 connectors on both ends and operates in temperatures from -40 to 80 °C.
Features | |
|---|---|
| Cable Standard | Cat5e |
| Cable Type | Wired |
| Connector 1 | RJ-45 (male) |
| Connector 2 | RJ-45 (male) |
| Cable Armor | S/UTP (STP) |
| Shell Material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable Material | Copper |
| AWG Wire Size | 24 |
| Cable Length | 3 years |
Operating Conditions | |
| Operating Temperature | -40 to 80°C |
| Storage Temperature | -30 to 75°C |
Weight and Dimensions | |
| Weight | 125 g |
| Outer Diameter | 6 mm |
Packaging Details | |
| Quantity per package | 1 pc. |