- New
- In stock
Built-in washing machine ELECTROLUX EW8F348SCI
Built-in washing machine ELECTROLUX EW8F348SCI
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
14 - 19
business days
| Built-in display | Yes |
| Door colour | White |
| Product colour | White |
| Inverter technology | Yes |
| Illumination colour | White |
| Motor type | Brushless |
| Display illumination | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Loading type | Front-load |
| Drum material | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Water fill | Cold |
| Door hinge | Left |
| Tub material | Plastic |
| Appliance placement | Built-in |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class | A |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type F |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Weight | 75 kg |
| Height | 819 mm |
| Width | 596 mm |
| Depth | 540 mm |
| Rated capacity | 8 kg |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of washing programs | 13 |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Noise level (spin) | 69 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Delay start (max) | 24 h |
| Load balancing system | Yes |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Timer | Yes |
| Spin-drying class | B |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Wi-Fi controlled | No |
| Noise emission class | A |
| Buzzer | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| On/off button | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | Do not touch the washing machine with wet hands to avoid the risk of electric shock., Do not exceed the maximum load of the washing machine., The washing machine must be installed in accordance with the installation instructions to prevent the risk of flooding. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1375645 |