- In stock.
Bosch Serie 6 WIW24342EU washing machine Front-load 8 kg 1200 RPM C White
Bosch Serie 6 WIW24342EU washing machine Front-load 8 kg 1200 RPM C White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 13
business days
| Appliance placement | Built-in |
| Custom panel-ready | Yes |
| Loading type | Front-load |
| Viewing window | Yes |
| Door opening | Side opening |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Cord length | 2.1 m |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door colour | White |
| Water consumption per cycle | 45 L |
| Energy consumption washing per cycle | 0.624 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 62 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Connected load | 2300 W |
| Energy efficiency class | C |
| Current | 10 A |
| Depth with door open | 95.6 cm |
| Depth | 544 mm |
| Width | 596 mm |
| Weight | 76 kg |
| Height | 818 mm |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Load balancing system | Yes |
| Noise level (spin) | 66 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Water Plus | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 206 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Rated capacity | 8 kg |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Spin-drying class | B |
| Washing programs | Anti-allergic, Synthetics, Blouse/shirt, Spin/drain, Quick 15 min, Rinse, Hand/wool, Delicate, Eco 40-60, Quick 30 min, Mix, Cotton |
| Automatic load recognition | Yes |
| Noise emission class | A |
| AquaStop function | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 cm |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Warnings | The washing machine must be installed in accordance with the installation instructions to prevent the risk of flooding., Do not touch the washing machine with wet hands to avoid the risk of electric shock., Do not exceed the maximum load of the washing machine. |
| Bosch washing technologies | Hygiene Plus, EcoSilence Drive™, Aqua Stop, VarioDrum, ActiveWater™ Plus, SpeedPerfect |