- In stock.
REFRIGERATOR BI E6MNTE18S ELX
REFRIGERATOR BI E6MNTE18S ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | E6MNTE18S |
| Height | 177.2 cm, 1840 mm. |
| Width | 54.6 cm, 590 mm. |
| Depth | 54.9 cm |
| Weight | 60 kg, 62 kg. |
| Color | White color |
| Refrigerator type | Bottom freezer |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 217 kWh |
| Total refrigerator capacity | 186 liters |
| Total freezer capacity | 62 liters |
| Noise level | 37 dB |
| Number of freezer drawers | 3 |
| Refrigerator operating temperature | 2 - 8°C |
| Freezer operating temperature | -24 - -15°C |
| Automatic defrosting | Yes |
| Refrigeration system in the freezer | No frost |
| Number of shelves | 3 |
| Changing the door opening direction | Yes |
| Screen | Yes |
| Shelving material | Tempered glass. Near 0 °C temperature zone - Yes |
| Quick freezing | Yes. Freezing capacity, kg/24h- 5 |
| Lighting type | Moon |
| Number of compressors | 1 |
| Thermostat | Yes |
| Thermostat type | Electronic |
| Vegetable and fruit drawer | Yes |
| Safe time in case of power outage | 10 hours |
| Water and ice maker | No |
| Management | Sensory, Electronic |
| Additional information | TwinTech® No Frost has an advanced dual cooling system for the fridge and freezer. This technology protects the freezer from frosting, while ensuring optimal humidity in the fridge and protecting food from drying out. 70% of the inner lining is made from recycled plastic.* MultiFlow technology helps maintain an even temperature on all shelves in the fridge, so food stays fresher for longer. In addition, this technology maintains optimal humidity and protects food from drying out. In the Extra Chill drawer, you will protect the quality, taste and freshness of cheeses or fresh meat cuts. This drawer constantly circulates cold air, ensuring a lower temperature than in other areas of the fridge. 10-year warranty on the compressor.* The inner lining plastic rHIPS is made from up to 70% recycled plastic, which accounts for 13% of the total plastic in the fridge |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | IT |