- In stock.
Electrolux EHF6240XXK
Electrolux EHF6240XXK
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | 300 series |
| Model | EHF6240XXK |
| Width | 57.6 cm, 600mm. |
| Depth | 51.6 cm |
| Height | 3.8 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 6500W |
| Weight | 7.33 kg, 8.66 kg. |
| Hob type | Power plant |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 145mm, 180mm, 145mm |
| Cooking zone power | 2300W, 1200W, 1800W, 1200W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | Audible signal, Child safety lock, Residual heat indicator |
| Timer | No |
| Frame | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | No |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | You will always know exactly which cooking zones are still hot. This is shown by the residual heat indicators. This hob has a safety lock that prevents your children from accidentally turning on any of the cooking zones. Set it with one touch |
| Length | 678 mm. |
| Country of manufacture | RO |