- In stock
-
−5%
Siemens iQ300 SR63EX25KE dishwasher Fully built-in 10 place settings B
Siemens iQ300 SR63EX25KE dishwasher Fully built-in 10 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Lower basket safety stop | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Upper basket type | Siemens rackMatic |
| Cord length | 1.75 m |
| Tub material | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Cutlery compartment type | Basket & drawer |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Connected load | 2400 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 37.9 |
| Energy efficiency class | B |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type C |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Water consumption per cycle | 8.7 L |
| Width | 448 mm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Weight | 29.6 kg |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Delay start (min) | 1 h |
| Noise emission class | B |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| AquaStop function | Yes |
| Cycle time | 235 min |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Quick 60°C, Speed 45°C, Favorite, Auto 45-65°C, Intensive 70°C |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Drying system | Heat exchanger |
| Glass protection | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Warnings | Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| Siemens technologies (dish washing) | iQdrive®, varioFlex, varioSpeed Plus, Intensive zone, Hygiene Plus, Home Connect |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2310007 |