- In stock
Siemens iQ300 SR53ES25KE dishwasher Semi built-in 10 place settings B
Siemens iQ300 SR53ES25KE dishwasher Semi built-in 10 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Semi built-in |
| Custom panel-ready | No |
| Built-in display | Yes |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Door colour | Stainless steel |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.121 |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 37.9 |
| Water consumption per cycle | 8.7 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Connected load | 2400 W |
| Energy efficiency class | B |
| Current | 10 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Weight | 29.4 kg |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Width | 448 mm |
| Height | 815 mm |
| Depth | 573 mm |
| Noise emission class | B |
| Overflow protection | Yes |
| Number of washing programs | 6 |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Cycle time | 235 min |
| Dishwashing programs | Favorite, Auto 45-65°C, Eco 50°C, Speed 45°C, Intensive 70°C, Quick 60°C |
| AquaStop function | Yes |
| Noise level | 44 dB |
| Warnings | Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2310009 |