- In stock.
Electrolux EES47400L Fully built-in 13 place settings
Electrolux EES47400L Fully built-in 13 place settings
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Door hinge | Sliding |
| Display type | LED |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Control type | Touch |
| Door colour | Not applicable |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Lower basket rack | Foldable |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Custom panel-ready | Yes |
| Self-balancing hinge | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.121 |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy consumption per cycle | 0.735 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 43.9 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 74 kWh |
| Weight | 34 kg |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 818 mm |
| Installation compartment height | 81.8 cm |
| Width | 596 mm |
| Noise level | 44 dB |
| Drying system | AirDry |
| Dishwashing programs | Quick, AutoSense, Eco, 120min, 60min, Quick 30min 40°C, Pre-rinse |
| Auto power off | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Drying performance | B |
| Number of temperature settings | 3 |
| Delay start (min) | 1 h |
| Noise emission class | B |
| Delay start (max) | 24 h |
| Number of washing programs | 8 |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Inverter technology | Yes |
| Motor type | Brushless |
| Cycle time | 240 min |
| Delayed start timer | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Automatic door opening | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1954927 |