- In stock
-
−1%
Electrolux EES47300IX Semi built-in 13 place settings
Electrolux EES47300IX Semi built-in 13 place settings
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Door colour | Not applicable |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Cord length | 1.5 m |
| Door hinge | Double movement |
| Control type | Touch |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Tub material | Stainless steel |
| Appliance placement | Semi built-in |
| Cutlery compartment type | Basket |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Current | 10 A |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 1950 W |
| Energy efficiency class | D |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.121 |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Energy consumption per 100 cycles | 84 kWh |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy efficiency index (EEI) | 49.9 |
| Energy consumption per cycle | 0.835 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Height | 818 mm |
| Width | 596 mm |
| Installation compartment height (max) | 88 cm |
| Installation compartment height (min) | 82 cm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth | 575 mm |
| Weight | 34.3 kg |
| Auto power off | Yes |
| Dishwashing programs | Auto, 160min, Quick, 60min, Pre-wash, Eco, 90min |
| Noise level | 46 dB |
| Number of temperature settings | 4 |
| Temperature (max) | 70 °C |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | AirDry |
| Noise emission class | C |
| Delayed start timer | Yes |
| Number of washing programs | 8 |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Inverter technology | Yes |
| Drying performance | C |
| Cycle time | 240 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Automatic door opening | Yes |
| Floor indicator light | No |
| Interior light | No |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 8 cm |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |