- In stock
-
−3%
Electrolux EEQ47210L Fully built-in 13 place settings E
Electrolux EEQ47210L Fully built-in 13 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control panel colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Custom panel-ready | Yes |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Outlet hose length | 1.5 m |
| Water fill | Cold |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Cord length | 1.5 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Door colour | Not applicable |
| Control type | Touch |
| Energy efficiency class | E |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy consumption per cycle | 0.936 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 55.9 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Current | 10 A |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Energy consumption per 100 cycles | 94 kWh |
| Weight | 37.9 kg |
| Depth | 550 mm |
| Height | 818 mm |
| Width | 596 mm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height (min) | 82 cm |
| Installation compartment height (max) | 88 cm |
| Noise level | 44 dB |
| AquaStop function | Yes |
| Drying performance | B |
| Dishwashing programs | Auto 50-60°C, 90min 60°C, 60min 60°C, Self-clean 65°C, Quick 30min 40°C, Eco 50°C, 160min 60°C |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Number of washing programs | 8 |
| Self-cleaning | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Temperature (max) | 60 °C |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delayed start timer | Yes |
| Number of temperature settings | 4 |
| Cycle time | 227 min |
| Drying system | AirDry |
| Noise emission class | B |
| Salt indicator | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |