- In stock
Dishwasher ELECTROLUX EEG63410L
Dishwasher ELECTROLUX EEG63410L
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Manufacturer | Electrolux |
| Mounting type | Built-in |
| Standardized width | 45 cm |
| Standardized height | 85 cm |
| NEW energy efficiency class | C |
| Management | Internal touch control LCD |
| Control panel location | Internal |
| Energy consumption 100 cycles | 59 kWh |
| Water consumption per cycle | 9.9 liters |
| Sound level class | C |
| Noise level | 45 dB |
| Cycle time | 240 minutes |
| Automatic dosing technology | No |
| Number of programs | 8 |
| Number of temperatures | 3 |
| Glass program | Yes |
| Automatic program | Yes |
| Time reduction | Yes |
| Time delay program | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Hot water connection option | Yes |
| Engine type | Inverter |
| Number of bags | 3 |
| Automatic door opening at the end of the cycle | Yes |
| High-efficiency nozzles | Yes |
| Top nozzle | Yes |
| Inner body material | Full stainless steel |
| Interior lighting | Yes |
| Projection of the program progress on the floor | Time projection on the floor |
| Sliding hinges | Yes |
| Protection against water spills | Yes |
| Snooze function | Beginnings |
| Installation at height | No |
| Liftable bottom basket | No |
| Capacity of tableware sets, pcs. | 10 |
| Minimum height, cm | 81.8 |
| Maximum height, cm | 89.8 |
| Width | 44.6 cm |
| Depth | 55 cm |
| Wi-Fi | No |