- In stock
Built-in dishwasher ELECTROLUX EES48401L
Built-in dishwasher ELECTROLUX EES48401L
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
10 - 15
business days
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Control panel colour | White |
| Control type | Button |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Energy efficiency class | C |
| Fuse | 10 A |
| Water consumption per cycle | 10.5 L |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Width | 600 mm |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Noise level | 44 dB |
| Automatic programs | Yes |
| Noise emission class | B |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1310476 |