- In stock.
Built-in dishwasher Electrolux EEM69310L
Built-in dishwasher Electrolux EEM69310L
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EEM69310L |
| Width | 59.6 cm, 635 mm. |
| Depth | 55 cm |
| Height | 81.8 cm, 870 mm. |
| Weight | 38.03 kg, 40.1 kg. |
| Color | Black color |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 11 liters |
| Number of tableware sets | 15 |
| Dishwasher type | Built-in |
| Washing efficiency class | A |
| Drying efficiency class | A |
| Noise level | 44 dB. Duration of the "eco" program - 240 min. |
| Number of programs | 8 |
| Washing programs | Intensive wash, Pre-rinse, Auto-program, Eco program, For glassware, 160 minutes program, 90 minutes program, 60 minutes, 30 minutes, Machine Care, Hygiene program |
| Indicators | Water cleanness indicator, Rinse aid indicator, Salt indicator, End of cycle indicator |
| Management | Sensory |
| Protection against water spills | Yes |
| Child safety feature | No |
| Screen | Yes |
| Tool drawer | Yes |
| Automatic opening | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Additional information | With the "QuickSelect" control, you can easily choose the time that suits you, and the appliance will do the rest. The door that opens automatically at the end of the program cycle will dry your dishes three times better. The "SatelliteClean" double rotating spray, which constantly changes the spray angle, thoroughly washes even large items. Special glass holders will protect your expensive glasses. The program can be delayed for up to 24 hours. The dishwasher has an indicator that shines on the floor, which will show whether the dishwasher is still working or has already finished its work. Thanks to the "PerfectFit" sliding hinges, the dishwasher is very easy to install. It can also be connected to hot water (max. 60°C) |
| Adjustable leg height | Yes |
| Length | 680 mm. |
| Country of manufacture | IT |