- In stock
Built-in dishwasher BOSCH SMI4ECS28E
Built-in dishwasher BOSCH SMI4ECS28E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Built-in display | Yes |
| Control type | Button |
| Display type | LED |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Control panel colour | Brushed steel |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Energy efficiency class | A |
| Power consumption (left-on) | 0.5 W |
| Fuse | 10 A |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Depth | 573 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 815 mm |
| Apps supported | Home Connect |
| Noise emission class | C |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise level | 42 dB |
| Automatic programs | Yes |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1956200 |