-
−1%
BOSCH SPV4HKX10E - built-in dishwasher
BOSCH SPV4HKX10E - built-in dishwasher
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Door colour | Not applicable |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Cord length | 1.6 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Outlet hose length | 2 m |
| Cutlery compartment type | Basket & drawer |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Connected load | 2000-2400 W |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | E |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 29 kg |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Depth | 550 mm |
| Width | 448 mm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Noise emission class | B |
| Dishwashing programs | Express 60 min., Intensive 70°C, Silent 50°C, Bio, Favorite, Auto 45-65°C, Self Clean |
| Noise level | 44 dB |
| AquaStop function | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Drying system | Heat exchanger |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Apps supported | Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |