- In stock
Bosch SMV4ETX08E dishwasher Fully built-in 13 place settings B
Bosch SMV4ETX08E dishwasher Fully built-in 13 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cord length | 1.75 m |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Door colour | White |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Built-in display | Yes |
| Lower basket rack | Foldable |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Upper basket rack | Foldable |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption per 100 cycles | 65 kWh |
| Width | 598 mm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Weight | 34.5 kg |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Height | 815 mm |
| Depth | 550 mm |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | Intensive 70°C, Eco 50°C, Auto 45-65°C, Silent 50°C, 60min 65°C, Favorite |
| AquaSensor function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Number of washing programs | 6 |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 235 min |
| Noise emission class | B |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Apps supported | Home Connect |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| Bosch technologies (dish washing) | SpeedPerfect Plus, VarioFlex Baskets, Silence On Demand, EfficientDry, Hygiene+ |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1776410 |