- In stock.
BOSCH SMH4HVX11E built-in dishwasher, fully integrated, 60 cm, Vario sliding hinges
BOSCH SMH4HVX11E built-in dishwasher, fully integrated, 60 cm, Vario sliding hinges
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Vario sliding hinges | Yes |
| Plinth adjustment | Horizontally and vertically |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Engine type | EcoSilence Drive |
| Door colour | Not applicable |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Cord length | 1.75 m |
| Built-in display | Yes |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Tub material | Stainless steel |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Control type | Buttons |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy consumption per cycle | 0.747 kWh |
| Energy efficiency class | C |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Depth with door open | 115 cm |
| Weight | 33.8 kg |
| Width | 598 mm |
| Height | 815 mm |
| Installation compartment width | 60.8 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth | 550 mm |
| Noise emission class | C |
| SpeedPerfect Plus | Yes |
| HalfLoad | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Dishwashing programs | Eco, Favourite, Machine Care, Auto 45-65 ºC, Pots, Quiet 50°C |
| Extra dry | Yes |
| Automatic programs | Yes |
| AquaSensor function | Yes |
| Noise level | 46 dB |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Drying system | Heat exchanger |
| Cycle time | 295 min |
| Apps supported | Bosch Home Connect |
| Remote start | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Child lock | No |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Removable top | No |
| Adjustable feet | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Bosch technologies (dish washing) | Home Connect, Rackmatic®, Status Light |