- In stock
Bosch Serie 6 SPV6EMX09E dishwasher Fully built-in 10 place settings B
Bosch Serie 6 SPV6EMX09E dishwasher Fully built-in 10 place settings B
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cord length | 1.75 m |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Door colour | Not applicable |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Custom panel-ready | Yes |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency class | B |
| Connected load | 2400 W |
| Current | 10 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Power plug type | Type F |
| Water consumption per cycle | 8.7 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Height | 815 mm |
| Width | 448 mm |
| Weight | 1.15 kg |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Depth | 550 mm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Depth with door open | 0 mm |
| AquaStop function | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Dishwashing programs | Intensive 70°C, Auto 45-65°C, Favorite, Eco 50°C, Quiet |
| Noise level | 44 dB |
| Noise emission class | B |
| Extra dry | Yes |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Delayed start timer | Yes |
| Number of washing programs | 6 |
| Half-load | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| AquaSensor function | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time | 235 min |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Delay start (min) | 1 h |
| Apps supported | Home Connect |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Child lock | Yes |
| Apps functions | Remote diagnostics, Remote monitoring |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| Bosch technologies (dish washing) | DuoPower, EfficientDry, TimeLight, VarioDrawer Pro |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2261668 |