-
−10%
Bosch Serie 6 SBD6ECX21E dishwasher Fully built-in 14 place settings
Bosch Serie 6 SBD6ECX21E dishwasher Fully built-in 14 place settings
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Appliance placement | Fully built-in |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Custom panel-ready | No |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Control type | Touch |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Tub material | Stainless steel |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Cord length | 1.75 m |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per cycle | 0.543 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 31.9 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Drying efficiency index (EU 2017/1369) | 1.061 |
| Energy consumption per 100 cycles | 54 kWh |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class | A |
| Connected load | 2400 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth with door open | 120 cm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Depth | 550 mm |
| Weight | 40.3 kg |
| Installation compartment height (min) | 60 cm |
| Installation compartment height (max) | 60.8 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Width | 598 mm |
| Height | 865 mm |
| Cycle time | 270 min |
| Self-cleaning | Yes |
| Extra dry | Yes |
| AquaSensor function | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Noise emission class | B |
| Delay start (min) | 1 h |
| Dishwashing programs | Quick 45°C, Eco 50°C, Quiet, Intensive 70°C, Favorite, Pre-rinse, Auto 45-60°C |
| Noise level | 42 dB |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Glass protection | Yes |
| Drying system | Heat exchanger/EfficientDry |
| AquaStop function | Yes |
| Floor indicator light | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Child lock | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| Bosch technologies (dish washing) | Eco Silence Drive, SpeedPerfect Plus, DoorOpen Assist, Extra Clean Zone, VarioDrawer |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2318253 |