- In stock
-
−1%
Bosch Serie 4 SPV4HMX49E dishwasher Semi built-in 10 place settings E
Bosch Serie 4 SPV4HMX49E dishwasher Semi built-in 10 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Appliance placement | Semi built-in |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Custom panel-ready | Yes |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Built-in water softener | Yes |
| Cord length | 1.75 m |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Control type | Buttons |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Tub material | Stainless steel |
| Door colour | Not applicable |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Built-in display | Yes |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per cycle | 0.755 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Current | 10 A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency class | E |
| Connected load | 2400 W |
| Depth with door open | 115.5 cm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 30.4 kg |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Width | 448 mm |
| Self-cleaning | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Extra dry | Yes |
| Cycle time | 220 min |
| Noise emission class | B |
| Delayed start timer | Yes |
| Number of washing programs | 6 |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Favorite, Intensive 70°C, Quick 65°C, Auto 45-65°C |
| Number of place settings | 10 place settings |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | No |
| Noise level | 44 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Drying system | Heat exchanger |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Floor indicator light | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |