- In stock
Bosch Serie 4 SMV4EVX00E dishwasher Fully built-in 14 place settings C
Bosch Serie 4 SMV4EVX00E dishwasher Fully built-in 14 place settings C
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Brand specific tub material | Polinox |
| Tub material | Plastic / Stainless steel |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Maximum dish size (lower basket) | 31 cm |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Maximum dish size (upper basket) | 21 cm |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Built-in water softener | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Cord length | 1.75 m |
| Control type | Buttons |
| Energy consumption per 100 cycles | 75 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per cycle | 0.747 kWh |
| Energy efficiency class | C |
| Current | 10 A |
| Connected load | 2400 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth with door open | 115 cm |
| Width | 598 mm |
| Height | 815 mm |
| Depth | 550 mm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Weight | 35.4 kg |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Noise emission class | B |
| Delayed start timer | Yes |
| Cycle time | 215 min |
| Overflow protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Delay start (max) | 24 h |
| Number of washing programs | 6 |
| Self-cleaning | Yes |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Automatic programs | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Temperature (max) | 70 °C |
| AquaStop function | Yes |
| Dishwashing programs | Quick 65°C, Intensive 70°C, Favorite, Silent 50°C, Eco 50°C, Pre-rinse, Auto 45-65°C |
| Noise level | 44 dB |
| Apps supported | Home Connect |
| Automatic door opening | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Floor indicator light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1319322 |