- In stock
Bosch Serie 2 SPV2IKX10E dishwasher Fully built-in 9 place settings F
Bosch Serie 2 SPV2IKX10E dishwasher Fully built-in 9 place settings F
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Black |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Built-in water softener | No |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Cord length | 1.75 m |
| Water fill | Hot, Cold |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Tub material | Stainless steel |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class | F |
| Energy consumption per cycle | 0.787 kWh |
| Connected load | 2400 W |
| Current | 10 A |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 78 kWh |
| Width | 448 mm |
| Weight | 26.6 kg |
| Installation compartment width | 45 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Height | 815 mm |
| Depth | 550 mm |
| Noise level | 48 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, 60min 65°C, Eco 50°C, Pre-wash, Intensive 70°C |
| AquaSensor function | Yes |
| Left-on mode duration | 0 min |
| Number of place settings | 9 place settings |
| Delayed start timer | Yes |
| Number of washing programs | 5 |
| AquaStop function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Drying system | Natural |
| Delay start (max) | 9 h |
| Cycle time | 215 min |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Glass protection | Yes |
| Load sensor | Yes |
| Number of temperature settings | 4 |
| Noise emission class | C |
| Floor indicator light | Yes |
| Instantaneous heating element | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Interior light | No |
| Salt indicator | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Removable top | No |
| Remaining time indication | No |
| Buzzer | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |