- In stock
Bosch Serie 2 SPV2HMX42E dishwasher Freestanding 10 place settings E
Bosch Serie 2 SPV2HMX42E dishwasher Freestanding 10 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Door colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | White |
| Custom panel-ready | No |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Number of baskets | 3 basket(s) |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Width | 448 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Overflow protection | No |
| AquaSensor function | Yes |
| Number of washing programs | 5 |
| Glass protection | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Dishwashing programs | Eco 50°C, Favorite, Auto 45-65°C, Intensive 70°C, 60min 65°C |
| Number of place settings | 10 place settings |
| AquaStop function | No |
| Noise level | 46 dB |
| Noise emission class | C |
| Salt indicator | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean. |