- In stock
Bosch Serie 2 SPI2HKS42E dishwasher Semi built-in 10 place settings E
Bosch Serie 2 SPI2HKS42E dishwasher Semi built-in 10 place settings E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.75 m |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Appliance placement | Semi built-in |
| Built-in water softener | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Custom panel-ready | Yes |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Control panel colour | Black, Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Connected load | 2400 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Water consumption per cycle | 8.9 L |
| Current | 10 A |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Height | 815 mm |
| Weight | 28.5 kg |
| Width | 450 mm |
| Depth | 573 mm |
| Cycle time | 220 min |
| AquaStop function | Yes |
| Number of washing programs | 5 |
| Delayed start timer | Yes |
| Dishwashing programs | Favorite, Auto 45-65°C, Eco 50°C, Intensive 70°C, Pre-rinse |
| Delay start (max) | 24 h |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Self-cleaning | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Remaining time indication | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Adjustable feet | Yes |
| Child lock | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Warnings | Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1422867 |