- In stock
-
−1%
Bosch Serie 2 SMV2HVX02E dishwasher Fully built-in 14 place settings D
Bosch Serie 2 SMV2HVX02E dishwasher Fully built-in 14 place settings D
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Door colour | Not applicable |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Built-in water softener | Yes |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Tub material | Plastic / Stainless steel |
| Cord length | 1.75 m |
| Control panel colour | Black, Stainless steel |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Control type | Buttons |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer |
| Brand specific tub material | Polinox |
| Custom panel-ready | Yes |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Energy efficiency class | D |
| Connected load | 2400 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per cycle | 0.849 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per 100 cycles | 85 kWh |
| Installation compartment depth | 55 cm |
| Installation compartment height (min) | 81.5 cm |
| Installation compartment height (max) | 87.5 cm |
| Installation compartment width | 60 cm |
| Weight | 34.1 kg |
| Depth | 550 mm |
| Width | 598 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Height | 815 mm |
| Package weight | 36.2 kg |
| Package height | 880 mm |
| Package width | 660 mm |
| Depth with door open | 115 cm |
| Dishwashing programs | Quick 65°C, Eco 50°C, Intensive 70°C, Pre-rinse, Favorite, Auto 45-65°C |
| Noise level | 46 dB |
| Overflow protection | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Half-load | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Noise emission class | C |
| Number of washing programs | 5 |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cycle time | 270 min |
| Extra dry | Yes |
| Delay start (max) | 9 h |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Floor indicator light | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Feet adjustment | 6 cm |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Warnings | Ensure that the appliance is regularly serviced and kept clean., Handle electrical cables with care to avoid the risk of electric shock., Do not allow children to operate or be in close proximity to an operating dishwasher without adult supervision. |