-
−2%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Trim edge and shave any length of hair effortlessly*
Designed to cut hair, not skin
Philips OneBlade Pro Face + Body trims, edges and shaves any length of hair. You get a blade for your face and one with a skin guard for your body. Forget about using multiple tools. OneBlade does it all.
- Vs its predecessor while shaving
- * For best shaving experience. Based on 2 full shaves per week. Actual results may vary.
| Summary | Philips OneBlade Pro 360 QP6652/61 Face and Body. Minimum hair length: 0.4 mm, Maximum hair length: 1 cm, Display type: LED. Product colour: Chrome, Country of origin: Indonesia. Power source: Battery, Operating time: 120 min, Battery type: Built-in battery. Width: 116 mm, Depth: 95 mm, Height: 245 mm. Package width: 230 mm, Package depth: 144 mm, Package height: 70 mm |
| Vendor Homepage | www.philips.com |
| Unit Box Height | 0.08 |
| Unit Box Length | 0.215 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Maximum hair length | 10 mm |
| Minimum hair length | 0.4 mm |
| Number of length steps | 20 |
| Washable | Yes |
| Wet & Dry | Yes |
| Country of origin | Indonesia |
| Product colour | Chrome |
| Travel lock | Yes |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Battery level indicator | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Charging time | 1 h |
| Operating time | 120 min |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Depth | 95 mm |
| Height | 245 mm |
| Weight | 360 g |
| Width | 116 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 580 g |
| Package width | 230 mm |
| Base station | Yes |
| Protection cap | Yes |
| Razor included | Yes |
| Travel case | Yes |
| Power consumption (max) | 5.4 W |
| Shaving head replacement(s) model | QP210, QP220, QP230, QP610, QP620, QP410, QP420, QP410, QP420, QP430 |
| Shaving system technologies | Contour-following technology, Dual protection system, 360 Blade |
| Model | QP6652/61 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.002742 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.608 kg |