BOSCH WAN2405BPL 8kg 1200 rpm - washing machine
BOSCH WAN2405BPL 8kg 1200 rpm - washing machine
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Built-in display | Yes |
| Drum volume | 65 L |
| Door hinge | Left |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Loading type | Front-load |
| Cord length | 1.6 m |
| Display type | LED |
| Control type | Rotary, Touch |
| Energy consumption per 100 cycles | 46 kWh |
| Water consumption per cycle | 47 L |
| Energy efficiency class | A |
| Current | 10 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Weight | 67.7 kg |
| Depth with door open | 106.3 cm |
| Height | 845 mm |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Noise emission class | A |
| Washing programs | 90°C, Rinse, Delicate/silk, Synthetics, Iron Assist, Cotton, Spin, Quick 15 min, 60°C, Mix, Daily 40°, 40°C, Eco 40-60, Quick 30 min, Pre-wash, Wool |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Rated capacity | 8 kg |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Cycle time (max) | 213 min |
| Spin-drying class | B |
| AquaStop function | Yes |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Overflow protection | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Warnings | Always use the device according to the instructions to avoid the risk of damage or fire., Do not attempt to repair or open the housing yourself, this may cause an electric shock hazard., Keep the unit away from water sources to avoid the risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2219960 |